K základům k dosažení těchto cílů patří správně navržená firemní síť. Podívejte se na to, jak probíhá její návrh a realizace.
Jakými vlastnostmi by měla disponovat dobře navržená firemní síť?
Splníte-li ve svém návrhu všechny následující body, tak se nemusíte obávat, že by vás během ostrého provozu sítě mohlo něco neočekávaného zaskočit.
- Efektivita
- Škálovatelnost
- Spolehlivost
- Vysoká dostupnost
- Rychlá konvergence a zotavení
- Bezpečnost
Návrh počítačové sítě
Při návrhu sítě se zpravidla setkáváme se skutečně velkým množstvím informací, které hrají významnou roli. Při opomenutí sebemenšího detailu by mohlo dojít ve výsledném návrhu k nemalým potížím. Je proto velmi důležité si proto tyto části rozdělit na následující fáze:
- Analýza požadavků slouží ke stanovení požadavků na novou nebo vylepšenou síť. Úkolem je charakterizovat stávající síť a její výkonnost, a to včetně logické a fyzické topologie. Posledním krokem v této fázi bude analyzování současného provozu sítě se všemi možnými službami a zatížením spolu s konečnou vizí budoucí sítě.
- Rozvoj logického návrhu sítě znamená nabídku návrhu logické topologie pro danou síť, s celkovou adresací a názvy a typy použitých směrovacích protokolů. Obsahuje také plán zabezpečení firemní sítě a její správy. Také se zjišťuje, který poskytovatel může zajistit požadované internetové služby.
- Rozvoj fyzického návrhu sítě představuje výběr konkrétních produktů pro realizaci logické topologie sítě. V této fázi musí být dokončen výběr poskytovatele internetových služeb.
- Testování, optimalizace a finální dokumentace sítě znamenají už konečné kroky realizace s testováním prototypu nebo pilotní sítě a následnou optimalizací návrhu.
Faktory, které ovlivňují realizaci firemní počítačové sítě
Neexistuje univerzální postup na realizaci firemní počítačové sítě, každý podnik má specifické potřeby, které musí specialisté zvážit před samotnou realizací.
Hlavní aspekty tedy jsou:
- Podnikatelské záměry firmy: jsou velmi důležité, jelikož umožňují stanovit požadovanou škálovatelnost sítě.
- Struktura podniku: je nutné zjistit, jaká oddělení se ve firmě vyskytují a pochopit, jakou mají na sebe návaznost.
- Zeměpisné umístění: pokud má společnost pobočky v dalších zemích, je potřeba určit počet uživatelů v daných pobočkách a hlavně zjistit, jaké jsou možnosti WAN propojení mezi jednotlivých pobočkami.
- Počet zaměstnanců: s kolika zaměstnanci podnik počítá do nového návrhu sítě.
- Aplikace: klíčem ke skutečnému využití budoucí sítě a jejího správného návrhu jsou právě aplikace. Podle použitých aplikací pak můžeme rozhodnout, jaké protokoly se využijí a jaký bude výsledný provoz na síti.
- Výkon sítě a sdílená data: je potřeba se seznámit s výkonovými charakteristikami stávající sítě a zdokumentovat případné problémy.
Síťová infrastruktura – základ pro úspěšné podnikání
Kvalitní síťová infrastruktura je v současnosti zásadní technickou nezbytností pro úspěšný chod každého podniku. Potřebujete-li vystavět podnikovou síť pomocí strukturované kabeláže, zamýšlíte se nad tím, jak vytvořit firemní síť se serverem, propojit pobočky společnosti zabezpečeným síťovým tunelem, nebo realizovat stabilní Wi-Fi síť ať už interní, nebo oddělenou pro vaše zákazníky, obraťte se na profesionály v tomto oboru.